Titlul proiectului “Centrul de Reabilitare și Recuperare Socio – Medicală“

Programul PHARE 2001 - Coeziune Economică şi Socială, Schema de Investiţii în servicii sociale
Proiectul a vizat dezvoltarea serviciilor de fizioterapie si recuperare medicala și intervenția prin servicii de îngrijire la domiciliu, prin Centrul de Reabilitare și Recuperare Socio – Medicală (BAIA COMUNALA). Proiectul a avut în vedere nevoile persoanelor vârstnice în special a acelora dependente de servicii de recuperare medicală, cu vârsta minima de 60 de ani, cu dizabilități locomotorii, cu venituri lunare/persoană sub salariul minim brut pe economie, aflate în situație de risc social. Servicii acordate: servicii de consiliere socială, servicii medicale de recuperare și de reabilitare pentru 412 varstnici - prin electroterapie, magnetoterapie, duș subacval, împachetări cu parafină, băi galvanice, kinetoterapie, hidrokinetoterapie și masaj- la centru; servicii medicale de recuperare și de reabilitare la domiciliu pentru 162 de varstnici. Ca impact, proiectul a adus pentru comunitate nu doar sporirea eficienței și calității actului medical de recuperare prin aportul de echipamente medicale, recompartimentare și reorganizarea centrului, ci și reabilitarea (consolidarea) corpului de clădire folosit de Centrul de Balneo-fizioterapie Galați în clădirea Băii Comunale Galați. Continuitatea proiectului s-a asigurat prin preluarea activităților și a beneficiarilor de către Centrul de Balneo-fizioterapie Galați. Serviciile de îngrijire la domiciliu au fost continuate prin Agenția Comunitară Alternativa. Proiectul a fost finanțat în cadrul Programului PHARE 2001 - Coeziune Economică şi Socială, Schema de Investiţii în servicii sociale, având valoarea de 221 000 Euro, Contribuție din fonduri PHARE: 198.900 Euro (reprezentând 90% din valoarea totală a proiectului) Contribuție Consiliu Local: 22.100 Euro (reprezentând 10% din valoarea totală a proiectului) și fiind derulat în perioada 30. 11. 2003 - 31. 05 2005.

Responsabili elaborare / management proiect:

• Stamate Doina - Director Economic
  • Palade Viorica - Director Directia Administratie Publică Locală