Titlul proiectului: Centrul Multifunctional de Servicii Sociale ”Speranța pentru vârsta a III-a”

Parteneriat intre Consiliul Local prin Directia de Asistenta Sociala si Servicii Publice si Parohia "Sf. Duh"

SURSA FINANTARE: Programul PHARE 2006/018-147.04.02.

VALOARE PROIECT: 220 000 Euro

PERIOADA DERULARE: 02.12.2008-30.11.2009

Printre servicii sociale acordate menționăm consiliere și asistența socială, servicii de îngrijire la domiciliu, spălătorie-călcătorie, asigurare masă caldă prin propria cantină socială, consiliere psihologică, servicii medicale, servicii de socializare și petrecere a timpului liber. Centrul Multifunctional varstnici funcționează si în prezent asigurând servicii pentru circa 60 beneficiari /lună având un total de circa 100 beneficiari vârstnici pe an. Dintre rezultatele proiectului enumerăm îmbunătățirea nivelului de trai al vârstnicilor în dificultate, acordarea de hrană caldă, servicii de menaj și îngrijire la domiciliu, menținerea curățeniei locuinței asistaților, sprijin la efectuarea cumpărăturilor pentru beneficiari, servicii de îngrijire medicală (vitamine, suplimente nutritive, consultații și tratamente, supraveghere administrare medicamente, supraveghere stare de sănătate) și îngrijirea persoanei (igienă, hrănire, supraveghere și poziționare, acompaniere și curierat). Serviciile de socializare au inclus: informare, vizite, vizionare de filme, audiții muzicale, programe de divertisment, sărbători religioase, aniversări, concursuri, dezbateri pe tematici, șezători, programe de poezii, cantece, colinde (pregătite de copii de la centre de plasament elevi, studenți) și alte acțiuni adaptate vârstei, nevoilor și problematicii sociale a beneficiarilor. Unitatea funcționează în administrarea Arhiepiscopiei “Dunării de Jos”, Parohia „Sf. Duh”, beneficiind de subvenție de la bugetul local, după finalizarea proiectului.

Responsabili elaborare / management proiect:

• Palade Viorica - Director Directia Administratie Publică Locală
  • Macovei Ecaterina