Titlul proiectului “Dezvoltarea si Extinderea Centrului Medico Social Galati”

Programul Operaţional Regional, Axa prioritară 3 DMI 3.2.672 850.26 Euro, 23.06.2010 – 22.11.2011.
Centrul Multifuncţional de Servicii Sociale a funcţionat ca azil de bătrâni în Galaţi, încă din anul 1902. În timp, clădirea a necesitat în repetate rânduri lucrări de renovare si reparaţii. Prin proiect, cu sprijinul finanţării REGIO, Centrul a fost renovat, reparat şi extins cu un nou corp de clădire complet dotat, mărindu-şi, astfel, capacitatea cu 18 locuri. Proiectul de renovare și extindere a Centrului Multifuncțional de Servicii Sociale Galați s-a finalizat la sfârșitul anului 2011 și a permis construirea unui nou corp de clădire cu două etaje care cuprinde nouă camere de locuit cu cate două locuri fiecare și cu baie proprie, distribuite pe fiecare etaj. Condițiile de cazare în corpul nou sunt îmbunătățite, vârstnicii fiind cazați câte două persoane.

Parterul clădirii are o nouă sală de mese cu 40 de locuri, bucătărie complet utilată. Investiția a permis de asemenea amenajarea centrului cu sală de masaj, sală kinetoterapie, punct farmaceutic, cabinet medical, ateliere ocupaționale. Standardele de calitate ale serviciilor oferite au putut fi ridicate prin aceste îmbunătățiri și prin noile dotări funcționale din cadrul clădirii noi amenajate prin proiect cât și prin îmbunătățirea serviciilor și dotărilor aduse de proiect (echipamente recuperare, bucătărie, aparatura audio video) în cadrul centrului existent. Rezidenții centrului beneficiază în prezent de condiții mult îmbunătățite de viață și îngrijire, ca urmare a acestei finanțări.

Responsabili elaborare / management proiect:

• Filoti Mihaela- Director Centru
  • Dafinoiu Daniela – Sef Centru