Titlul proiect: Modernizarea si extinderea Centrului multifuncţional de recuperare KIDS

PROGRAMUL DE FINANTARE:
Programul Operațional Regional, Axa prioritară 3, DMI 3.2. Grup țintă 25 copii cu dizabilități neuropsihomotorii.

VALOARE PROIECT: 3.407.644.43 lei.
DESCRIERE PROIECT:

Proiectul a extins și modernizat serviciile oferite de Agenția de Servicii Sociale Comunitare “Alternativa” prin înființarea Centrului Multifuncţional de Recuperare KIDS Galaţi în imobilul din strada Constructorilor, nr. 29. Centrul asigură servicii sociale destinate copiilor cu deficiențe neuro–psiho-motorii din municipiul Galați și servicii socio – medicale. In cadrul centrului s-a amenajat o sală de kinetoterapie, un bazin pentru hidrokinetoterapie, saaă de ergoterapie, sală consiliere socială și psihologică ce vor deservi un numar de 30 de copii cu dizabilități neuro psiho motorii.

Proiectul asigură servicii de abilitare-reabilitare, recreere-socializare, consiliere, dezvoltare a deprinderilor de viață independentă, orientare şcolară, precum și activități de îngrijire pentru copii cu dizabilităţi, si organizarea de activități de sprijin, consiliere, educare etc. pentru părinţi sau reprezentanţii legali, precum și pentru alte persoane care au în îngrijire copii cu dizabilităţi.

Responsabili elaborare/management proiect:
  • Palade Viorica